איך לבחור מאוורר למחשב?

קירור אויר יכול להיות מאוד אפקטיבי כאשר הוא מנוצל במלוא הפוטנציאל. למעשה במקרים רבים התמורה של קירור אויר עדיפה על קירור מים. המדריך הבא יציג את ההבדלים בין קירורי אויר של מארזים.

קודם כל נדבר על המושגים:

סוג מסב (Bearing): מדריך זה יתמקד באפשרויות הנפוצות ביותר: שרוול (Sleeve), הכדור(Ball), הכדור הכפול (Dual-ball bearing) ונוזל דינמי (Fluid-Dynamic).

תוחלת חיים (Lifespan): מונח רחב מאוד המבוסס על שימוש, מתבססים על תוחלת חיים של סביבת 40 או 50 מעלות רציפות (בשעות). ראוי לציון, כי רבים מאיתנו הם הסוג (enthusiasts) שיחליפו מארזים ומאוורים מהר לפני שהם ימותו, בכל מקרה.

רמת dBA: רמות הרעש (מחושב בדציבלים. זכרו, המאווררים הופכים פחות יציבים ככל שהם מתבגרים, כך שהם הופכים לרועשים יותר עם הגיל.

cubic feet per minute) CFM): ובעברית עילגת רגל מעוקב לדקה. זהו מדד של זרימת אוויר, המשמש כדי לתאר את היכולות של מערכות מיזוג, חימום ואוורור.

מסבי שרוול (Sleeve Bearings)

מסבים אלה הם די בסיסיים בעיצוב. מסבי שרוול משתמשים בגריז או חומרים על בסיס שמן כסיכה כדי להפחית את החיכוך במהירויות גבוהות, וכמעט אף פעם לא שווה לתחזק אותם (להיפטר מהם אם הם מתקלקלים זה זול יותר).

תוחלת חיים וביצועים: מאווררי שרוול הם הנפוצים ביותר בעולם המחשב ומומלצים כי מחירם סביר. בהנחה שטמפרטורה סבירה (טמפרטורת הפעלה מומלצת היא עד 50 מעלות), המסבים צריכים לעבוד סביב 40 אלף שעות של שימוש מתמשך לפני ההחלפה.

רמת רעש: מאווררי שרוול שומרים על רמת רעש שקטה יחסית לאורך כל חיים, כל עוד מהירות המאוורר (נמדד בסל"ד, בדרך כלל) היא נמוכה. יש להם נטייה לפתח "זמזום" כשהם מזדקנים. ב-RPM1200 רמת הרעש היא בדר"כ סביבות ה-22dBA.

הרכבה: רצוי להתקין מאווררי שרוול כשהם אנכית עקב מערכת הסיכה שלהם. הם כמובן יכולים להיות מותקנים בכיוון אחר, אבל יתבלו במהירות רבה יותר.

יש לציין: מאווררי שרבול נוטים להיכשל קטסטרופלית, לעתים קרובות לא נותנים שום סימני אזהרה לפני המוות (לעתים מצייצים או מאיטים, אבל זה יכול להיות קשה להבדיל מרעשים אחרים). הם סובלים מכשלים באופן מיידי בטמפרטורות מעל 70 מעלות עקב חוסר יעילות במערכת השימון. הם גם הפכפכים בטמפרטורות משתנות, אך בסביבה יציבה, הם עדיין בחירה מצוינת לרמות רעש ומחיר אופטימליים, למרות תוחלת החיים הקצרה יחסית. מעט מאוד מאווררים יוחלפו לפני שמוחלפת כל המערכת.

מסבי כדור (Ball Bearing)

למרות שבדרך כלל יקרים יותר, מאוורריי מסב כדורי לא סובלים מאותן מגבלות אורינטציה כמו מאוורריי מסב שרוול, הם עמידים יותר בטמפרטורות גבוהות יותר, והם שקטים יותר ממאוורריי מסב שרוול במהירויות סיבוב גבוהות יותר.

תוחלת חיים וביצועים: מיסבים כדוריים מחזיקים זמן רב בהרבה ממסבי שרוול, עם ממוצע של 60-75 אלף שעות (עד 60 מעלות) של שימוש מתמשךמערכות מסבי כדור – המבוססים על גריז – יכולים להשחק באיטיות לאורך זמן, ולעלייה הדרגתית ברעש (בעיקר בטמפרטורות גבוהות). מסבים כדוריים יכולים לסבול טמפרטורות גבוהות קצת יותר מאשר מסבי שרוול, אבל אם הטמפרטורה קרירה באופן כללי, לא צריכה להיות בעיה. הטמפרטורת הפעלה המומלצת היא מתחת ל-70 עד 80 מעלות.

רמת רעש: הם קצת יותר רועשים ממאווררי שרבול (בסביבות 1-3dBA במאווררים זולים).

הרכבה: יכולים להיות מותקנים בכל כיוון ללא חשש לירידה של תוחלת החיים. הם משתמשים בנקודת מגע מסבית ולא קו מגע, וכך יוצרים פחות חיכוך ופחות מזיקים לרכיבים הפנימיים של המאוורר.

מסבי נוזל (Fluid Bearings)

כפי שהשם מרמז, מסבים אלה נוטים להיות ברמת הרעש הנמוכה ביותר כתוצאה מטכנולוגית הסיבוב הנוזלית. יש הרבה שמות למאווררים מבוססי נוזל והמסבים מיוצרים על ידי מספר ספקים המשתמשים בשמות שונים (כמו fluid dynamic, fluid hydro) ולכן במדריך זה אנחנו פשוט נקרא להם מסבי נוזל.

תוחלת חיים וביצועים: למסבי נוזל תוחלת החיים הגדולה ביותר – בין 100 אלף שעות בקצה הנמוך (40-70 מעלות) ללמעלה מ-300 אלף שעות, תלוי במאוורר שנבחר. מאווררים אלו יישארו שקטים מאוד לאורך כל חייהם. מסבי נוזל מיועדים למחשבים בעלי ביצועים גבוהים, הם בדרך כלל עדיפים מבחינת זמן חיים ושקט יחסי, בעוד שהם דוחפים אותו או יותר אוויר (נמדד ב-CFM) מול המאווררים האחרים. מאווררים אלו נוטים להיות קצת יותר יקרים – אבל שווים את זה לכל מי שרוצה מערכת שקטה במיוחד.

רמת רעש: השקטים ביותר לדוגמא ב-RPM1200 יהיו בסביבות 18.7 dBA. רמת הרעש המקסימלית המקובלת היא dBA33 אבל אפילו מאוורר זול אפשר קצת להשקיט ע"י ווסת שליטה או כבל Low Noise Adapter) LNA)

הרכבה: יכולים להיות מותקנים בכל כיוון ללא בעיה.

זה הרבה מידע על מאווררים. אז איזה מאוורר כדאי לי לקנות?

אם במקרה שלך במארז יש מאווררים בגודל 140 מ"מ וגדולים יותר, אתה לא אמור לחוות רמות רעש בלתי נסבלות (פשוט לקנות מאוורר בין 19dBA ו25dBA), עם זאת, אם אתה כבר עם מארז זול ומוגבל לשתיים או שלושה מאווררי 80-120 מ"מ או אפילו גדולים יותר, כנראה שווה לקנות מאוורר טוב כמו המסב הנוזלי. רק תזכור – אם אתה מתכוון להוציע הרבה כסף על מאווררים על המארז הזול שלך, אולי טוב יותר לשקול לשים את הכסף הזה על מארז יקר יותר. אתה תמיד יכול להוסיף מאווררים מאוחר יותר.