מדריך למקלדות מכניות

האם כדאי לעבור למקלדת מכנית?

בתחילת עידן המחשוב, היצרנים בנו מקלדות מחשב פחות או יותר כמו מקלדות של מכונות כתיבה מתקדמות, עם מנגנון מכני נפרד בכל מקש ומקש. לדוגמה ה-IBM Model M הקלאסית וה-Apple Extended Keyboard, אשר בהקשה מייצרות תחושת קליק המורגשת גם ביד וגם באוזן.

בתחילת שנות ה-80 כבר החלו לייצר מקלדות ממברנה וכיפות גומי אשר זולות משמעותית לייצור וכתוצאה מזאת גם זולות יותר לצרכן. מקלדות אלו מספקות תחושה יותר "דביקה" והרבה פחות מדויקת. אני בטוח שלכולם התפספסה אות או שתיים בעת ההקלדה על מקלדות אלו, זה קורה משום שלאחר זמן מה מקלדות אלו "מתעייפות" והמנגנון שלהם כושל וגם מפני שלידיים שלנו לא מוחזר שום משוב ולכן אנו לא חשים אם הקלדנו על מקש או לא.

keyboards

אז למה בעצם להשקיע מאות שקלים בשביל מקלדת?

  • מקלדת מכנית תצמצם שגיאות הקלדה – המנגנון המכני אשר מצוי במקלדות מסוג זה מאפשר לנו לחוש וגם לשמוע את הקלדתנו בניגוד למקלדות פשוטות שם אין לנו שום משוב.
  • מקלדות מכניות חזקות מאוד ומחזיקות מעמד המון זמן – בניגוד למקלדות פשוטות שם אורך הזמן די מצומצם, כל מקש במקלדת מכנית מתוכנן לעמוד בעשרות מיליוני לחיצות. אם בכל זאת קרה ומקש התקלקל או נשבר מסיבה כלשהי, ניתן להחליפו מפני שכל מקש הוא עצמי וניתן ברוב המקלדות להוציאו.
  • אין יותר גוסטינג (Ghosting) – דבר השכיח במקלדות של היום. גוסטינג היא מילה המתארת מצב בו המשתמש לוחץ בו זמנית על מספר מקשים ואז המקש האחרון לא נקלט במחשב. במקלדות המכניות ישנו מנגנון הנקרא NKRO שבעזרתו אין הגבלה לכמות המקשים הנלחצים במקביל.
  • הרבה יותר כיף להקליד במקלדת מכנית – זה כמובן סובייקטיבי, אבל אם תשאלו אנשים שמשתמשים במקלדת מכנית הם יסכימו שהחוויה הרבה יותר טובה מאשר במקלדת פשוטה. ישנם גם מקלדות עם 16.8 מיליון צבעים לכל מקש!

כמובן שאלו לא כל הסיבות, אבל הן ללא ספק העיקריות מביניהן. לא כולם יאהבו מקלדות מכניות, ישנם אנשים אשר יגידו שהן כבדות מידי, רועשות, יקרות להחריד, גדולות, מגושמות וכו'. מקלדות מכניות ללא ספק שונות ממקלדות פשוטות, הן בדרך כלל כבדות יותר ויקרות יותר, אך ישנם גם מקלדות קומפקטיות קטנות ופחות מגושמות וניתן לפתור כמעט לגמרי את עניין הרעש בעזרת גומיות למקשים אשר סופגות את ה"מכה" ומורידות את הרעש. לצערנו בארץ קשה למצוא מקום אשר יאפשר לנו לבדוק את סוגי המקלדות המכניות. אם אתם בחו"ל ואתם מסוקרנים תקפצו לחנות מחשבים גדולה, בטוח יהיה שם מבחר לבדיקה. מי יודע, אולי תתפלאו לטובה.

סוגי סוויטצ'ים

אם אתם מעוניינים במקלדת מכנית עליכם לדעת קצת יותר על סוגי המקשים הקיימים בשוק. רוב המקשים שתמצאו יהיו בעלי סוויטצ'ים של חברת Cherry ועליהן אני אפרט במדריך זה. ישנם עוד יצרני סוויטצ'ים כמו ALPS, Gateron, Kailh, Topre ואפילו חברות כמו Razer ו-Thermaltake מייצרות לעצמן את הסוויטצ'ים. בהמשך תוכלו לקרוא הסבר על כל סוגי מקשי ה-Cherry השונים והמשונים.

Cherry MX Black

Cherry MX Black

הסוויטצ'ים השחורים בעלי לחיצה חלקה ולינארית מההתחלה עד סוף הלחיצה. אין להם משוב ותחושה לרגע בו המקש נלחץ ונקלט במחשב. המחשב קולט את המקש דרך כל תנועתו לכן זה יכול לעייף אנשים אשר משתמשים בו לכתיבה רגילה. סוויטץ' זה מכוון בעיקר לגיימרים מכיוון שבעזרתו קל יותר ללחוץ במהירות הרבה פעמים על אותו מקש. התנגדות לחיצת השחורים היא 60 גרם. ההתנגדות מציינת את העוצמה שבא המקליד צריך ללחוץ על מנת שתקלט ההקלדה. רמת הרעש היא 57 דציבלים.

Cherry MX Red

Cherry MX Red

הסוויטצ'ים האדומים כמו השחורים, גם ליניאריים מהתחלה עד סוף הלחיצה, אך הם דורשים הרבה פחות כוח להפעלה. מסיבה זו האדומים פחות מעייפים ולכן פונים לקהל שרוצה לשלב גם כתיבה, אך יש לזכור שהן נוטות יותר לכיוון הגיימרים מכיוון שאין להן משוב העוזר לחוש את ההקלדה. התנגדות לחיצת האדומים היא 45 גרם. רמת הרעש היא 59 דציבלים.

Cherry MX Brown

Cherry MX Brown

אפשר לומר שהסוויטצ'ים החומים הם מעיין הכלאה למטרת גיימינג והקלדה. הם מעניקים תחושה של קליק (לא קולי) המורגש ביד באמצע הדרך של הלחיצה ובכך מאפשרים לנו ללחוץ רק חצי דרך על מנת שהמחשב יקלוט את ההקשה. התוצאה היא שאנו נבזבז פחות זמן בלחיצה עד הסוף ובמהלך הזמן גם נכתוב מהר יותר בפחות מאמץ. ישנם גיימרים המעדיפים מקלדות עם משוב כמו עם החומים כי איתם הם משקיעים פחות זמן בלחיצות מהירות (אך עליהם כמובן להכיר את המקלדת טוב ולדעת בדיוק איך ללחוץ כדי שלא יהיו טעויות). התנגדות לחיצת החומים היא 45 גרם. רמת הרעש היא 55 דציבלים.

Cherry MX Blue

Cherry MX Blue

הסוויטצ'ים הכחולים הם חלומו של המקלידן. לא פופלריים במיוחד במקלדות גיימרים, אך עדיין פופולריים בקרב גיימרים אשר מוכנים להישבע שלמרות עוצמת הלחיצה הגבוהה הן הכי נוחות למשחק בגלל המשוב שלהן. סוויטצ'ים אלו מעניקים בעת ההקשה משוב קולי של "קליק" וגם משוב תחושתי. התנגדות לחיצת הכחולים היא 50 גרם. רמת הרעש היא 57 דציבלים.

מקשים נדירים יותר

Cherry MX Clear

Cherry MX Clear

אלו סוויטצ'ים שקשה למדי למצוא. יש להם התנגדות לחיצה גבוהה ולכן צריך ללחוץ עליהם חזק יותר מיתר הסוויטצ'ים. מקלידנים מסוימים מעדיפים אותם בגלל שיש להם משוב רב בעת ההקשה. התנגדות לחיצת השקופים היא 65 גרם.

(Cherry MX Speed (Silver

סוויטצים אלו דומים מאוד לאדומים, אך בעלי טווח תנועה קצר יותר ובזכות כך ניתן להקליד מהר יותר. התנגדות לחיצתם היא 45 גרם.

Cherry MX Grey

סוויטצ'ים אלו דומים מאוד לחומים, אך בעלי התנגדות גבוהה יותר. מצויים בעיקר במקשי הרווח במקלדות בעלי סוויטצ'ים מסוג Clear. התנגדות הלחיצה היא 80 גרם.

Cherry MX Green

סוויטצ'ים אלו דומים מאוד לכחולים, אך שונים בהתנגדות לחיצתם. הם מצויים גם במקשי רווח במקלדות מכניות מכל הגוונים. התנגדות הלחיצה שלהם היא 80 גרם.

Cherry MX White

סוויטצ'ים אלו דומים מאוד לירוקים, אך שקטים יותר. התנגדות הלחיצה שלהם היא 80 גרם.

Cherry MX Super Black

סוויטצ'ים אלו דומים מאוד לשחורים, אך בעלי התנגדות גבוהה יותר. הם מצויים בעיקר במקשי הרווח במקלדות בעלי סוויטצ'ים מסוג Black. התנגדות הלחיצה שלהם היא 150 גרם.

Cherry MX Dark Grey

סוויטצ'ים אלו דומים מאוד לירוקים, אך בעלי התנגדות גבוהה יותר. הם מצויים בעיקר במקשי הרווח במקלדות בעלי סוויטצ'ים מסוג Black. התנגדות הלחיצה שלהם היא 80 גרם.

Cherry MX Lock

סוויטצ'ים אלו ננעלים כאשר לוחצים אותם עד הסוף ומשתחררים כאשר לוחצים עליהם שנית.

מקלדות מומלצות – מהזול ליקר כולל משלוח

JamesDonkey 619 – מחיר – 168 ש"ח

JamesDonkey619

Motospeed CK108 – מחיר – 206 ש"ח

MotospeedCK108

Azio MGK1 – מחיר – 340 ש"ח

Azio-Backlit

KINGSTON HyperX Mars – מחיר – 347 ש"ח

KINGSTON-HyperX-Mars

Corsair Gaming STRAFE – מחיר – 408 ש"ח

corsair-strafe-mx