FYF – #FreeYourFeet – גרבי ההיי-טק החדשניות

FYF-sock-main

רקע

לפי תורת הברפוט (Barefoot) כאשר אנחנו יחפים כף הרגל נמצאת במצב הטבעי שלה והגוף ביציבה הטבעית שלו. מצב זה מאפשר לסגל את ההליכה הטבעית – ההליכה הנכונה לפי המאמינים. המשמעות של הליכה נכונה היא נחיתה רכה על העקב ושימוש באצבעות להרמת הרגל לצעד הבא. בהליכה זו משתמשים בבוהן כעוגן המייצב את כף הרגל ואת הגוף באמצעות נעיצתו בקרקע בסיום כל פסיעה. בהליכה כזו אנחנו מחזקים את מפרק הקרסול. מחזקים ומגדילים את טווח התנועה של שרירי הליבה, מפעילים את המוח באמצעות משוב עצבי המתקבל בזכות תחושת הקרקע ומסגלים את תחושת המיקום של הרגל. נעילת נעליים מסורתיות, בעלות סוליות נוקשות, עקבים גבוהים או מרופדים, עם תמיכה בקשת כף הרגל והבדל גובה בין העקב לאצבעות מונעות מכף הרגל, מהגוף והמוח לבצע את התנועה הטבעית, מחלישה את כף הרגל ובסופו של דבר מגבירה את הסיכוי לפציעות.

בצד השני של המתרס יש הטוענים כי תורת הברפוט מטעה ועלולה לגרום לפציעות. מחקר שפורסם במגזין האמריקאי לרפואת ספורט על ידי פרופ' לורנס מליסוקס מאוניברסיטה בלוקסמבורג בדק את הנעליים עם הדרופ הנמוך (דרופ הוא הפער בין העקב ובין קדמת הנעל). המחקר מצא שדווקא נעליים מינימליסטיות עלולות לגרום ליותר פציעות בקרב רצים מאומנים. עם זאת, יש שכיחות נמוכה יותר של פציעות בקרב רצים מתחילים לא מאומנים. מחקר נוסף, שנערך על ידי ד"ר ברגסטרא מאוניברסיטה גרונינגן בהולנד, מצא שלנעליים מינימליסטיות יש קשר ללחץ גבוה יותר על החלק התחתון של כף הרגל במהלך ריצה, מה שעלול להיות קשור לפציעות ספורט. נכון לכתיבת שורות אלו לא מצאתי מחקר שמוכיח שנעליים מינימלסטיות בריאות יותר מנעלי ריצה סטנדרטיות.

FYF-back

הגרביים

היום לא נדבר על נעליים מינימליסטיות אלא על משהו קצת שונה. חברת Swiss Barefoot Company השיקה גרביים מיוחדים באתר מימון ההמונים KickStarter שבאים להחליף את הנעליים שלכם בפעילויות כמו ריצה בפארק, טיפוס, צלילה, גלישה, שייט, ספורט חופים, יוגה וכו. מה שמבדיל את גרביים אלו מגרביים רגילים, מלבד המבנה שמפריד מאצבע לאצבע, זה הבד הלבן שמשולב בהן (46.5% ליתר דיוק) ושמו Dyneema. חומר זה נחשב כסיב החזק בעולם, חזק פי 15 מפלדה ובעל תכונות רבות אשר תורמות לייצור בד מיוחד במינו. ניתן למצוא אותו בשימוש בכפפות עמידות לחיתוך, ווסטים נגד דקירות ואפילו שרשראות. תכונותיו העיקריות הן:

  • קל משקל –הגרביים קלים הרבה יותר מנעליים וקל מאוד לקחת אותם לכל מקום בעזרת הנרתיק המצורף
  • עמיד לשחיקה וקריעה – ניתן לשימוש במגוון תנאים בלי חשש לפגיעה בבד
  • רך למגע וגמיש – בזכות המיקרו-סיב המתקדם הבד נותן תחושה רכה וניתן גם לקפל אותו כמה שרוצים בלי פגיעה בבד
  • מנדף זיעה – הבד המיוחד מנדף חום וזיעה בצורה טובה הרבה יותר מאשר נעליים או אפילו גרבי Dry-Fit
  • דוחה מים – כאשר נמצא בתוך מים הבד סופג מעט מאוד מים ומתייבש מהר
  • לא מייצר תגובות כימיות – לכן ניתן לנקות אותו בקלות ובמהירות באמצעים רגילים
  • מספק אחיזה מעולה – ישנן מאות נקודות אחיזה בצדו התחתון על מנת לאפשר אחיזה מקסימלית
  • עמיד לקרינת UV – שומר על הרגליים מהקרינה ובנוסף גם ניתן לייבשו בשמש ישירה

FYF-long-short

גרבי FYF – FreeYourFeet לא יקרעו ולא יאבדו צורה בשום מצב אך עדיין יש להן מספר מגרעות. הם לא עמידים לעצמים חדים כמו מסמרים וקוצים. האחיזה שלהם תלויה בבליטות אשר בתחתית והן עלולות להישחק מהר יותר אם רצים במשטחים שאין הם מיועדים להם כמו אספלט ובטון. בנוסף, צריך לכבס אותם ביד במים קרים עם סבון עדין ולא במכונת כביסה.

ביצועים

הרעיון של ללכת ולרוץ בטבע עם גרביים נשמע מוזר, אך שניסיתי זאת זה היה מפתיע לטובה. הרגשתי מחובר לקרקע, כל מידע מהקרקע עבר לי דרך הרגליים, כל סוג משטח פתאום החזיר לי חוויה אחרת. דשא הרגיש נעים יותר, חול הרגיש מעניין יותר וכל זה נתן לי למעשה עוד מימד לריצה ולהליכה. אפשר להשוות זאת לחוויה בקולנוע באולם 4DX עם הכיסאות המסתובבים, המים והרוח למרות שזה אותו סרט כמו אולם רגיל אתה מקבל עוד מימדים שמוסיפים לחוויה.

FYF-open

תכננתי לעשות סיבוב קצר בפארק ליד הבית שלי אבל מכיוון שהחוויה הייתה כה שונה ומסקרנת יצא שנשארתי שעה וחצי יותר מהמתוכנן. רציתי לחקור יותר וללכת על עוד סוגי משטחים כדי להרגיש את ההבדלים. השתמשתי בגרביים ביוגה, בריצה, בטיפוס ואפילו בבית.

FYF-sock

 

FYF-bottom

סיכום

אהבתי מאוד את הגרביים ואת הרעיון מאחוריהם. החברה עשתה עבודה מצוינת בפיתוח מוצר ייחודי וחדשני שעובד כמו שצריך וגם נראה טוב. ניתן להשתמש בהם במגוון רחב מאוד של פעילויות (מלבד על אספלט ובטון) ובכל משטח הם הצליחו לתת הרגשה מינימליסטית מאוד יחד עם אחיזה מאוד גבוהה אשר תורמת ליציבות. ה-FYF מאוד נוחים להתנידות, ניתן לקפל אותם לתוך הנרתיק הקטן שלהם ולתפוס הרבה פחות מקום בתיק מאשר נעליים מינימליסטיות או רגילות. ה-FYF זמינים בסגנון גזרה רגילה או נמוכה במידות 36 עד 49. מחיר הגרביים הוא 79 דולר.